fbpx

Здрави избори по празниците: Храна и совети за брзо враќање во форма

hrana-po-praznici

Што треба да јадете по празниците за брзо да се вратите во форма?

И зошто вежбањето е најефективниот начин да ја намалите грижата на совест по обилното празнично јадење? 🏋️

Фитнес тренерот Хари Личина ни објаснува дека по обемен “cheat meal”, важно е да внесеме избалансирани и хранливи оброци за да му помогнеме на нашето тело да се опорави. 

Тој предлага 5 општи нутриционистички планови:

1. Лесни протеини и зеленчук

✅ Давајте предност на лесни протеини како гриловано пилешко, риба или јајца.

Протеините со мал процент на масти посебно како рибата, белки од јајце и пилешко месо се одличен извор на висок внес на протеин, а имаат и многу мал процент на масти. Дополнително, изобилуваат со сите есенцијални амино киселини, витамини и минерали.

✅Вклучете разновиден зеленчук за да обезбедите есенцијални витамини и минерали. 

Зеленчукот содржи многу малку калории, а е богат со влакна при што ни помага при варењето на храната и регулирање на шеќер во крвта. Поради големата количина на вода, зеленчукот додава обем во оброкот и ситост без екстра калории.

2. Цели житарици и влакна

✅ Изберете цели житарици како киноа, интегрален ориз или овес за долготрајна енергија.

Целите житарки содржат есенцијални хранливи супстанци како влакна, витамини од групата В и витамин Е и минерали (железо, магнезиум и селен).

Сложените јаглехидрати во целите житарки обезбедуваат стабилно ослободување на енергија, што ги прави одличен избор за трајна енергија за време на денот.

✅ Вклучете и храна богата со влакна како грав, леќа и зеленчуци.

3. Хидратација и детоксикација

✅ Пијте многу вода за да останете хидрирани и да принесете кон природната детоксикација на вашето тело.

Не внесувајте шеќерни пијалаци затоа што водата има 0 калории и со доволен дневен внес на вода го одржуваш метаболизмот на ефикасно ниво за да согорува калории.

✅ Консумирајте вода со лимон.

4. Здрави масти

✅ Изберете извори на здрави масти како авокадо, јаткасти плодови и маслиново масло.

Овие намирници можат да ве заситат, но и да ги избалансираат вашите оброци. Тие содржат голем број на Б витамини што играат клучна улога во претворање на храната во енергија.

5. Избалансирани оброци

✅ Целете кон баланс од јаглехидрати, протеини и масти во секој оброк.

Избалансираните оброци се клуч до намалување на килограмите. Затоа, вклучете мешавина од храна богати со хранливи материи за да го поддржите вашето здравје. 

Најважно е да го слушате сопственото тело. Овие планови нудат општи упатства, но индивидуалните нутриционистички потреби за секој човек се различни.

За крај, балансот е најважен. Секако можете и да си дозволите посебна закуска за време на празниците, но да не се заборави најважниот дел – вежбањето.

Се гледаме на тренинг во Палестра! 💪

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *